Till startsidan Till startsidan

 
fredag 30 juli 2010
Utskriftsversion

Är du inte nöjd?

Är du inte nöjd med ditt barns skolgång kan du göra en anmälan. Det kan till exempel vara att din son inte får hjälp och stöd att klara skolarbetet. Eller att din dotter blir utfryst och retad utan att personalen gör någonting åt det.

Om du eller ditt barn har svårigheter i skolan är den snabbaste vägen till lösning att ta kontakt med skolan eller förskolan.

Viktigt att prata med rektorn


Om du inte får rätt hjälp av läraren bör du prata med skolans rektor som har det övergripande ansvaret för skolan. Det är till exempel rektorn som ska se till att eleverna får det stöd de behöver och som tar beslut om olika åtgärder. Oftast är detta det enklaste och snabbaste sättet att lösa problemen. Om du är osäker på vad du kan kräva kan du läsa mer här: Vad kan du kräva av skolan?länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster

Så här arbetar skolan vid anmälan


Klicka här för att se hur skolan arbetar vid en anmälanöppnas i nytt fönster

Men om man inte får hjälp av rektorn?


Du kan alltid göra en anmälan till Skolinspektionen och Barn- och elevombudet, men om problemet på skolan inte blir löst efter att du pratat med rektorn kan du vända dig till förvaltningschefen i kommunen. Är det en fristående skola kan du vända dig till styrelsen för skolan. Innan du gör en anmälan är det viktigt att den som är ansvarig för skolan eller förskolan fått möjlighet att rätta till sådant som blivit fel. Ofta är det också ett enklare och snabbare sätt för dig att få hjälp.

Kan jag inte vända mig till Skolinspektionen direkt?


Jo, det kan du. Alla har rätt att göra en anmälan till Skolinspektionen och Barn- och elevombudet, och man kan också vara anonym. Men många gånger är det enklare att försöka lösa problemen direkt med skolan eller ta hjälp av dem som ansvarar för skolan. Det kan ta fem månader för Skolinspektionen att utreda en anmälan och Skolinspektionen kan inte bestämma hur en skola ska göra eller vilket stöd en elev ska få. Skolinspektionen kontrollerar om en skola har följt de regler som gäller, men kan aldrig ändra ett beslut som rektorn har fattat.

OBS!


Tänk på att alla handlingar som kommunen och Skolinspektionen tar emot är allmänna och blir offentliga. Det betyder att vem som helst har rätt att läsa dem. Men kommunen och Skolinspektionen kan, enligt sekretesslagen, hemlighålla vissa personliga uppgifter.

Läs mera om att göra en anmälan till Skolinspektionen [nytt fönster]länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster

Sidan uppdaterad 2010-06-24 av Per Wikström
Till startsidan Till startsidan
Kontakt
  • Barn- och utbildningsförvaltningen
  • Karin Åberg
  • Förvaltningschef
  • Tel: 0225-55 201
  • Skicka e-post
  •  
  • Per Wikström
  • Bitr förvaltningschef
  • Tel: 0225-55 178
  • Skicka e-post
Säters kommun
Rådhuset
783 27 Säter
Tel: 0225-55 000