torsdag 9 februari 2012
Translate

Translate site

Till startsidan Till startsidan

Så här arbetar skolan i Säter vid anmälan om diskriminering eller annan kränkande behandling

Anmäla


En elev som känner sig utsatt för kränkning av en annan elev ska ta kontakt med en vuxen på skolan. Alla vuxna på skolan har ett ansvar för att föra detta vidare till skolledningen. Eleven kan naturligtvis också ta kontakten via sin vårdnadshavare. Detta gäller oavsett om kränkningen skett direkt mellan eleverna eller genom meddelande på mobiltelefon, chatt eller liknande.

En elev som utsätts för kränkande behandling eller diskriminering av en vuxen på skolan ska vända sig till någon annan vuxen på skolan, t ex lärare, kurator eller rektor. Den som får en sådan anmälan meddelar rektor.

Vuxen på skolan som märker att en annan vuxen på skolan kränker eller diskriminerar en elev ingriper direkt. Rektor informeras alltid om det inträffade. Rektor informeras också vid misstanke om att personal kränker elev. Om förälder upplever att personal kränker ett barn uppmanas föräldern att kontakta rektor.

Utreda


Rektor inleder en utredning kring uppgivna kränkningar och i förekommande fall vidtar de åtgärder som skäligen kan krävas för att förhindra kränkande behandling i framtiden. Känner en elev sig kränkt av rektor ska utredningen göras av förvaltningschef.

Alla fall av trakasserier eller kränkande behandling dokumenteras.

Åtgärda


Skolledningen ansvarar för att ytterligare åtgärder sätts in. Vidare kan upprättande av åtgärdsprogram bli aktuellt.
Sidan uppdaterad 2011-06-17 av Per Wikström
Till startsidan Till startsidan
Kontakt
  • Barn- och utbildningsförvaltningen
  • Karin Åberg
  • Förvaltningschef
  • Tel: 0225-55 201
  • Skicka e-post
  •  
  • Per Wikström
  • Biträdande förvaltningschef
  • Tel: 0225-55 178
  • Skicka e-post
  •  
Säters kommun
Rådhuset
783 27 Säter
Tel: 0225-55 000