måndag 21 maj 2012
Translate

Translate site

Till startsidan Till startsidan

N

y teaterförening bildad - Scenkonst Hedemora/Säter

Den nybildad teaterförening bidrar under hösten i samverkan med kulturförvaltningen till ett digert teaterprogram som vänder sig till en bred målgrupp.
Föreningen har förankring inom Säter och Hedemora kommun och samverkar för att öka områdets kulturella utbud med höstens program.

LappLisa i ord och ton


Markus Brännström, arkivarie för vissamlingarna i Västervik berättar om, och framför folkkära visor av Anna-Lisa Öst eller tant barnatro som en pojke i Hedemora kallade henne. En nostalgisk tripp i en unik miljö.

Lördag den 9 sep kl 19.00.
Lokal: Teaterladan Hedemora

Allt ska bort


Riksteatern
En kritikerrosad folkhemstriller full av aktion, spänning och humor.

Torsdag den 14 sep kl. 19.00
Lokal: Vasateatern, Hedemora

Inte bara ett irrbloss


Pjäsen börjar 1912, då Säters sjukhus byggdes. Vi får lära känna Johanna och människorna i hennes närhet. Genom detta kvinnoöde får vi möte en del av vår historia. Vem var Johanna? Hur var hennes liv? Vad är friskt, vad är sjukt, och varför blir man sjuk? Vi får möta en kvinna som aldrig gav upp.
Manus och regi: Hans Sjöberg/teater Kattma, efter research i nära samarbete med Marie Lennestig, chef på Mentalvårdsmuséet i Säter.

Torsdag den 28 sep. Kl 19.00
Lokal: Mentalvårdsmuséet

Vivagina med Kim Anderzon


"Fruktansvärt rolig. Kim Anderzon kan som den gudabenådade clown hon är skänka texten såväl djupt allvar som förädla den till komiska höjdpunkter. Hon är för härlig" SvD
Vivagina är regissören Judith Hollanders och Kim Anderzons alldeles personliga och teatrala version av The Vagina Monologous, av Eva Ensler. Den har spelats för utsålda hus på Mossebacke i Stockholm och på turné i landet i flera år.
Kom, skratta och njut !

Torsdag 26 okt. kl 19.00
Lokal: Säters Folkets hus

Hässja - berättelser från en trakt


Riksteatern
Varför stannar vissa saker kvar i minnet? Vissa exakta bilder - det dova råmandet från korna inne i lagårn, rasslet från kedjorna och pulserandet från mjölkmaskinen...
Ligg här - i skydd av hässjan, i hödoften. Sluter du ögonen kommer tiden att brista, åren att skölja över dig.
Med humor och värme och färgstarka skrönor från en svunnen tid träder skogen, jorden och bondens landskap fram - en tid som flytt och som ändå är så nära. Åke Smedbergs novellsamling Hässja görs som caféteater av Mats Nolemo tillsammans med en spelman  Kristina Öjeskog
Regi: Mary Stoor.

Torsdag 9 nov kl 19.00
Lokal: Nybo bygdegård.
Medarr: SV, LRF, Nybo bygdegårdsförening

Samtidigt i Dalarna


Dalateatern
Samtidigt - i Dalarna ger oss en mosaik av liv i Dalarna här och nu. Om människors behov, drömmar och förväntningar. Om livets komiska och allvarsamma sidor. Ett lättsamt och tankeväckande Dalacollage i tiden av Gertrud Larsson och Åsa Lindholm.
Detta kan inte bli annat än succé! Rena rama masdjävlarvibbarna!
Regi: Öllegård Goulos. Scenografi: Calle von Gegerfelt

Tisdag 28 nov. kl 19.00
Lokal: Vasateatern, Hedemora
Torsdag 30 nov. kl 19.00
Lokal: Säters Folkets hus

LIVE med Marcus Birro


- en monolog/stand up/läsning
Ensam på en scen gjuter Birro mod i trötta själar med sitt brandtal för drömmarna, sin innerliga tro på alls möjligheter att få leva det liv de vill...och förtjänar! Med svart humor, befriande självdistans och hela tiden med hjärtat vid gränsen guidar Marcus Birro oss rätt och föser med varm hand undan alla hinder på vägen.

Tisdag 12 dec. kl 19.00
Lokal: Sagateatern, Hedemora
Samarr: Studiefrämjandet

Biljetter


Alla biljetter kan bokas på Säters bibliotek: 0225-55186
eller Hedemora bokhandel 0225-15575
Sidan uppdaterad 2006-08-28 av barnor
Till startsidan Till startsidan
Säters kommun
Rådhuset
783 27 Säter
Tel: 0225-55 000