Till startsidan Till startsidan

 
torsdag 11 mars 2010
Vinterbild Ljusterån

Miljö och Natur

Här finns information om miljöfrågor, naturförhållanden och frågor som påverkar vår hälsa. På många sätt är vi i kommunen lyckligt lottade med att ha tillgång till en rik närnatur med frisk luft, rent vatten och god odlingsjord. Samtidigt får vi i vissa områden leva med följderna i miljön av äldre tiders inte alltid så genomtänkta verksamheter. Vi har alla ett ansvar för att förvalta detta arv. Om alla gör en liten insats händer det mycket!

Kravet på godkännande av livsmedelsanläggningar (vissa charkanläggningar undantaget) upphör i Sverige från den 1 december 2009


(2009-12-01)

Hittills har livsmedelsanläggningar som exempelvis restauranger, butiker, bageri mm inte fått starta sin verksamhet innan kommunens Miljö- och Byggnämnd har godkänt anläggningen.
Läs mer



Klimatshow med Pär Holmgren och Staffan Lindberg


(2009-04-16)

Hett om öronen med Pär Holmgren och Staffan Lindberg En liten klimatchock med Pär Holmgren och Staffan Lindberg, på Folkets hus i Säter 22 april.
Läs mer


Sidan uppdaterad 2009-10-26 av Berit Lindström
Till startsidan Till startsidan
Kontakt
  • Miljö- och Byggkontoret
  • Lars Norman
  • Miljö- och byggnadschef
  • Tel: 0225-55 130
  • Skicka e-post
Säters kommun
Rådhuset
783 27 Säter
Tel: 0225-55 000