onsdag 23 maj 2012
Translate

Translate site

Till startsidan Till startsidan
Start i Dalaturen

DalaTuren - cykelloppet som gärna får ta tid

DalaTuren har i år Säter som utgångspunkt. Cykelloppet håller på i fem dagar och alla dagarna har man start och målgång i Säter.
DalaTuren är en idyllisk cykelfärd/familjetur men det finns även klasser som  susar fram i 35-40 km i timmen!

DalaTuren sträcker sig över 5 dagar och turerna ska gå genom mittdalakommunerna. Det finns olika sträckor att åka och olika fartgrupper och man har hela tiden guider med sig.  Den kortaste sträckan brukar vara ca 5 mil (i år 3,6 mil) och en del har fikakorg med sig!

Under DalaTuren är du i gott sällskap. Den gemensamma nämnaren är att alla tycker om att cykla. I övrigt finns massor av olikheter som kan vara spännande att utforska. Eftersom cyklingen varvas med underhållning och aktiviteter finns det gott om utrymme att lära känna nya människor. Var kväll avslutas med gemensam middag och ibland med underhållning.

Banan 2009


Dag 1 - Dagon Skönviksturen - Lördagen den 1 augusti
133 km - Säter-Smedjebacken-Ludvika-Grangärde-Borlänge-Säter

Dag 2 - MittDalaturen - Söndagen den 2 augusti
136 km - Säter-Ornäs-Insjön-Gagnef-Borlänge-Säter
eller
36 km - Säter-Torsång-Stora Skedvi-Säter

Dag 3 - Swedbankturen - Måndagen den 3 augusti
112 km - Säter-Hedemora-Norberg-Fagersta-Söderbärke-Säter

Dag 4 - Grycksboturen - Tisdagen den 4 augusti
87 km - Säter-Ornäs-Falun-Vika-Stora Skedvi-Säter

Dag 5 - Milkoturen - Onsdagen den 5 augusti
105 km - Säter-Långshyttan-Stjärnsund-Horndal-Garpenberg-Husby-Fäggeby-Säter

Anmälan


Din anmälan till loppet skall vara inne senast den 1 juli.

Länk till DalaTurenlänk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster

Sidan uppdaterad 2009-05-25 av Marie-Louise Snell
Till startsidan Till startsidan
Säters kommun
Rådhuset
783 27 Säter
Tel: 0225-55 000